90309-014LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
90309-014LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board
Series Minitek®
Package Bulk
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 2 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Cream
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 90309
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)