91-BCR120-CRO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
91-BCR120-CRO
Description:
PMI RED 626NM 120V RD CLR CYL
User Guide
Mfr Visual Communications Company - VCC
Type LED
Series 90
Current 3.5mA
Package Bulk
Ratings AC
Voltage 120V
Features -
Lens Size 7.10mm Dia
Lamp Color Red
Lens Color Red
Lens Style Round with Flat Top
Viewing Angle 35°
Product Status Active
Lens Transparency Clear
Termination Style Wire Wrap, 0.201" (5.1mm)
Wavelength - Peak 635nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Base Product Number 91-BCR120
Millicandela Rating 120mcd
Panel Cutout Dimensions 0.29" (7.37mm)