91-BR12H-NRO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
91-BR12H-NRO
Description:
PMI LED .290" HI-HAT
User Guide
Mfr Visual Communications Company - VCC
Type LED
Series 90
Current 20mA
Package Bulk
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 12V
Features -
Lens Size 8.50mm Dia
Lamp Color Red
Lens Color Red
Lens Style Round with Flat Top
Viewing Angle 60°
Product Status Active
Lens Transparency Diffused
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak 626nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 6.1mcd
Panel Cutout Dimensions 0.29" (7.37mm)