91-NWA120-CAO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
91-NWA120-CAO
Description:
PMI .290" 120VAC HI-HAT PIN AMBE
User Guide
Mfr Visual Communications Company - VCC
Type LED
Series 90
Current 3.5mA
Package Bulk
Ratings AC
Voltage 120V
Features -
Lens Size 8.50mm Dia
Lamp Color Amber
Lens Color Amber
Lens Style Round with Flat Top
Viewing Angle 30°
Product Status Obsolete
Lens Transparency Clear
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak 592nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 7500mcd
Panel Cutout Dimensions 0.29" (7.37mm)