91-NWG28H-CGO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
91-NWG28H-CGO
Description:
PMI .290" 28VDC HI-HAT PIN GREEN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Visual Communications Company - VCC
Type LED
Series 90
Current 15mA
Package Bulk
Ratings DC
Voltage 28V
Features -
Lens Size -
Lamp Color Green
Lens Color Green
Lens Style Round with Flat Top
Viewing Angle 30°
Product Status Active
Lens Transparency Clear
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak 520nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 6500mcd
Panel Cutout Dimensions 0.29" (7.37mm)