924217-28-17-EU
3M
Product No:
924217-28-17-EU
Manufacturer:
3M
Description:
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Mfr 3M
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series 929
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.800mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Obsolete
Base Product Number 924217
Number of Positions 17
Length - Overall Pin 0.845" (21.463mm)
Length - Stack Height 0.500" (12.700mm)
Length - Post (Mating) 0.235" (5.969mm)