924227-32-28-EU
3M
Product No:
924227-32-28-EU
Manufacturer:
3M
Description:
CONN HDR 56POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Mfr 3M
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series 929
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.800mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Base Product Number 924227
Number of Positions 56
Length - Overall Pin 0.980" (24.892mm)
Length - Stack Height 0.630" (16.000mm)
Length - Post (Mating) 0.240" (6.100mm)