924517-28-14-I
3M
Product No:
924517-28-14-I
Manufacturer:
3M
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
User Guide
Mfr 3M
Style Board to Board
Series 929
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 924517
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.793" (20.14mm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 1.128" (28.65mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.235" (5.97mm)