924517-28-21-I
3M
Product No:
924517-28-21-I
Description:
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 21
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.793" (20.14mm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 1.128" (28.65mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.235" (5.97mm)