925320-01-14-RA
3M
Product No:
925320-01-14-RA
Manufacturer:
3M
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
User Guide
Mfr 3M
Style Board to Board
Series 929
Package Bulk
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.350" (8.89mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 925320
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.235" (5.97mm)