929450-01-22-EU
3M
Product No:
929450-01-22-EU
Description:
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.110" (2.79mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 929450
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions 22
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.535" (13.59mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.295" (7.49mm)