929500-01-06-RK
3M
Product No:
929500-01-06-RK
Description:
3M PIN STRIP HEADER, 929 SERIES,
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.110" (2.79mm)
Number of Positions 6
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.295" (7.49mm)