929550-01-21-EU
3M
Product No:
929550-01-21-EU
Description:
CONN HEADER R/A 21POS 2.54MM
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.110" (2.79mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 929550
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions 21
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.295" (7.49mm)