929647-09-16-I
3M
Product No:
929647-09-16-I
Description:
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 686
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 929647
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Number of Positions 16
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.145" (3.68mm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.480" (12.19mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.235" (5.97mm)