929665-02-21-I
3M
Product No:
929665-02-21-I
Description:
CONN HEADER VERT 42POS 2.54MM
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 929665
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Number of Positions 42
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.210" (5.33mm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.545" (13.84mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.235" (5.97mm)