929700-11-28-RK
3M
Product No:
929700-11-28-RK
Description:
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 28
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.543" (13.80mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)