929705-06-26-EU
3M
Product No:
929705-06-26-EU
Description:
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 26
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.710" (18.03mm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 1.128" (28.65mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)