929834-03-20-RK
3M
Product No:
929834-03-20-RK
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.410" (10.41mm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.745" (18.92mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.235" (5.97mm)