929838-02-25-RK
3M
Product No:
929838-02-25-RK
Description:
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.215" (5.45mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 929838
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions 50
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.405" (10.29mm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.235" (5.97mm)