929841-01-12-RB
3M
Product No:
929841-01-12-RB
Description:
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 1000V
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Gray
Insulation Height 0.235" (5.97mm)
Number of Positions 12
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C