929841-01-17-RB
3M
Product No:
929841-01-17-RB
Description:
CONN RCPT 17POS 0.1 GOLD PCB
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 1000V
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Gray
Insulation Height 0.235" (5.97mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 929841
Insulation Material Polyethylene Terephthalate (PET), Glass Filled
Number of Positions 17
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C