929850-01-22-RA
3M
Product No:
929850-01-22-RA
Description:
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB
Applications -
Contact Type Forked
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 1500V
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.325" (8.25mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 929850
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Positions 22
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C