929870-01-21-RB
3M
Product No:
929870-01-21-RB
Description:
CONN RCPT 21POS 0.1 GOLD PCB
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 1000V
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.150" (3.81mm)
Number of Positions 21
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C