929870-01-31-RB
3M
Product No:
929870-01-31-RB
Description:
CONN RCPT 31POS 0.1 GOLD PCB
Applications -
Contact Type Forked
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 1000V
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.150" (3.81mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 929870
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions 31
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C