939850-01-25-RA
3M
Product No:
939850-01-25-RA
Manufacturer:
3M
Description:
CONN RCPT 25POS 0.1 GOLD PCB
User Guide
Mfr 3M
Style Board to Board
Series 929
Package Bulk
Features -
Termination Kinked Pin, Solder
Applications -
Contact Type Forked
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 1500V
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.325" (8.25mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 939850
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Positions 25
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C