94267-016LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
94267-016LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER SMD 16POS 2MM
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board or Cable
Series Minitek®
Package Bag
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 94267
Insulation Material Plastic
Number of Positions 16
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.079" (2.00mm)