94W-BCR24H-CRO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
94W-BCR24H-CRO
Description:
PMI LED .290" FLUSH RED
User Guide
Mfr Visual Communications Company - VCC
Type LED
Series 90
Current 17mA
Package Bulk
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 24V
Features -
Lens Size 8.50mm Dia
Lamp Color Red
Lens Color Red
Lens Style Round with Flat Top
Viewing Angle 35°
Product Status Obsolete
Lens Transparency Clear
Termination Style Wire Leads - 6" (152.40mm)
Wavelength - Peak 626nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 60mcd
Panel Cutout Dimensions 0.29" (7.37mm)