94W-NWR120-NRO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
94W-NWR120-NRO
Description:
PMI LED .290" FLUSH
Series 90
Current 3.5mA
Package Bulk
Ratings AC
Voltage 120V
Features -
Lens Size 8.50mm Dia
Lamp Color Red
Lens Color Red
Product Status Obsolete
Lens Transparency Diffused
Termination Style Wire Leads - 6" (152.40mm)
Wavelength - Peak 634nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 2800mcd
Panel Cutout Dimensions 0.29" (7.37mm)