Home / Tape / 950-250MM-60YDS
950-250MM-60YDS
3M (TC)
Product No:
950-250MM-60YDS
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TRANSFER TAPE 250MMX60YDS
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage -
Width 9.84" (250.00mm)
Length 180' (55.0m) 60 yds
Series 950
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Adhesive Transfer
Thickness 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Obsolete
Backing, Carrier -
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 70°F ~ 250°F (21°C ~ 121°C)
Base Product Number 950
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 69.8°F (21°C)