95000-010LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
95000-010LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 10POS 2MM
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Cable/Wire
Series Minitek®
Package Bulk
Features Board Guide, Keying Slot
Shrouding Shrouded - 1 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Cream
Insulation Height 0.118" (3.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 95000
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)