95000-013LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
95000-013LF
Description:
CONN HEADER SMD R/A 13POS 2MM
Series Minitek®
Package Bag
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Cream
Insulation Height 0.118" (3.00mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 13
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)