950442-8200-AR-TR
3M
Product No:
950442-8200-AR-TR
Description:
CONN RCPT 42P 0.079 GOLD SMD R/A
Series 950
Package Tape & Reel (TR)
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 1000VDC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.193" (4.90mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 950442
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 42
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C