950523-6102-AR
3M
Product No:
950523-6102-AR
Manufacturer:
3M
Description:
CONN RCPT 23POS 0.079 GOLD PCB
User Guide
Mfr 3M
Style Board to Board
Series 950
Package Tube
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 1000V
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.169" (4.30mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 950523
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 23
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.098" (2.50mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C