95104-126HLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
95104-126HLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board
Series BERGSTIK® II
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 95104
Insulation Material -
Number of Positions 26
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.370" (9.40mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.144" (3.66mm)