951107-7722-AR
3M
Product No:
951107-7722-AR
Description:
CONN HEADER R/A 7POS 2MM
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 951107
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 7
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.305" (7.75mm)