951108-7622-AR
3M
Product No:
951108-7622-AR
Description:
3M PIN STRIP HEADER, 951 SERIES,
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 8000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 951108
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 8
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.173" (4.40mm)