951109-8622-AR
3M
Product No:
951109-8622-AR
Manufacturer:
3M
Description:
CONN HEADER VERT 9POS 2MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 163
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr 3M
Style Board to Board
Series 951
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.060" (1.52mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 951109
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 9
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.343" (8.70mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.173" (4.40mm)