951438-9011506-AR
3M
Product No:
951438-9011506-AR
Description:
CONN HDR 38POS 0.079 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.079" (2.00mm)
Series 951
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.800mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Obsolete
Base Product Number 951438
Number of Positions 38
Length - Overall Pin 0.563" (14.300mm)
Length - Stack Height 0.295" (7.500mm)
Length - Post (Mating) 0.157" (4.000mm)