951456-2062009-AR-TP
3M
Product No:
951456-2062009-AR-TP
Description:
CONN HDR 56POS 0.079 STACK SMD
Color Black
Pitch 0.079" (2.00mm)
Series 951
Package Tube
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Base Product Number 951456
Number of Positions 56
Length - Overall Pin 0.681" (17.300mm)
Length - Stack Height 0.449" (11.400mm)
Length - Post (Mating) 0.232" (5.900mm)