951456-8010806-AR
3M
Product No:
951456-8010806-AR
Description:
CONN HDR 56POS 0.079 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.079" (2.00mm)
Series 951
Package Bulk
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.800mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Base Product Number 951456
Number of Positions 56
Length - Overall Pin 0.425" (10.800mm)
Length - Stack Height 0.157" (4.000mm)
Length - Post (Mating) 0.157" (4.000mm)