95278-101A10LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
95278-101A10LF
Description:
CONN HEADER SMD 10POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 17942
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series BERGSTIK®
Package Tape & Reel (TR)
Features Pick and Place
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.232" (5.90mm)