95278-101B16LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
95278-101B16LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER SMD 16POS 2.54MM
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board
Series BERGSTIK®
Package Tube
Features Pick and Place
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 95278
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 16
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.232" (5.90mm)