95278-101B40
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
95278-101B40
Description:
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 40
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin-Lead
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.232" (5.90mm)