95278-102B72LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
95278-102B72LF
Description:
CONN HEADER SMD 72POS 2.54MM
Series BERGSTIK®
Package Tube
Features Pick and Place
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 72
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.315" (8.00mm)