95293-801B12LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
95293-801B12LF
Description:
CONN HEADER SMD 12POS 2.54MM
Series BERGSTIK®
Package Tube
Features Pick and Place
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 12
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)