953214-2000-AR-PR
3M
Product No:
953214-2000-AR-PR
Description:
CONN RCPT 14POS 0.079 GOLD SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 25
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series 953
Package Tape & Reel (TR)
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 1000VDC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.169" (4.30mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 953214
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C