953240-2000-AR-PT
3M
Product No:
953240-2000-AR-PT
Description:
CONN RCPT 40POS 0.079 GOLD SMD
Series 953
Package Tube
Features Pick and Place
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 1000VDC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.169" (4.30mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 953240
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 40
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C