95609-012LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
95609-012LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER R/A 12POS 2MM
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board or Cable
Series Minitek®
Package Bulk
Features -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Cream
Insulation Height 0.240" (6.10mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 95609
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 12
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)