95615-010LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
95615-010LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Cable/Wire
Series Minitek®
Package Bulk
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 2 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Cream
Insulation Height 0.232" (5.90mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 95615
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)