95615-014TRLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
95615-014TRLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER SMD 14POS 2MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5280
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Cable/Wire
Series Minitek®
Package Tape & Reel (TR)
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 2 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Cream
Insulation Height 0.232" (5.90mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 95615
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)